Pripetė – paliktas miestas. Vaizdinė medžiaga

Turbūt dauguma yra girdėję apie Černobylio atominės elektrinės katastrofą 1986 m., ir daugumą matę video arba nuotraukas iš apleisto Pripetės miesto, kuris yra porą kilometrų nuo elektrinės.

https://lt.wikipedia.org/w/index.php?curid=431381
https://lt.wikipedia.org/w/index.php?curid=431381

Po nesėkmingo eksperimento ketvirtame reaktoriaus bloke, įvyko sprogimas, kurio metu jis buvo visiškai sunaikintas, o į aplinką išmestas didelis kiekis radioaktyvių medžiagų, tarp jų radioaktyvūs cezio (137Cs) ir jodo (131I) izotopai. Susidaręs radioaktyvių dalelių debesis padengė didžiąją dalį Europos, Rusijos. Sprogimo vietoje susiliejo reaktoriaus šerdies likučiai, išsilydžiusio metalo, smėlio, betono ir kuro fragmentų mišinys nutekėjo į patalpą po reaktoriumi. Visa šita masė yra vadinama Dramblio Pėda (Elephant’s Foot)

The Elephant's Foot of the Chernobyl disaster, 1986 (2)

Šita sustingusi masė yra tokia radioaktyvi ir pavojinga, jog pabuvus vos 30 sekundžių prie šio daikto, pajustumėte galvos svaigimą ir nuovargį artimiausiom dienom. 2 minutės spinduliuotės pažeis jūsų kūno ląsteles negrįžtamai ir prasidės kraujavimas, 4 minutės – vėmimas, diarėja, karščiavimas. 300 sekundžių – jums liko gyvent dvi dienos.

Pripetė

Miestas vaiduoklis, esantis Kijevo srityje, Šiaurės Ukrainoje, netoli sienos su Baltarusija, už 2 km nuo Černobylio AE,

Pripyat,_the_city_limit_sign

Miestas įkurtas 1970 metų vasario 4 d. Pagrindinė miesto įkūrimo priežastis – vienos stambiausių Europoje atominės elektrinės statyba ir eksploatavimas. Pripetė tapo devintuoju Tarybų Sąjungos atominės energetikos miestu. Iki evakuacijos mieste gyveno 47 500 žmonių (1985 m. lapkričio mėnesio duomenimis), tarp jų buvo daugiau kaip 25 skirtingų tautybių gyventojų. 1986 m. balandžio 27 d. (tik kitą dieną po avarijos!) dėl Černobylio avarijos buvo evakuoti visi Pripetės gyventojai. Sovietų valdžia didžiaja dalimi nutylėjo apie evakuaciją ir pranešė gyventojams, jog tai tik laikina evakuacija ir liepta pasiimti tik būtiniausius daiktus. Taigi laikina evakuacija tęsiasi jau virš 30 metų.

Kodėl rašau apie tai, kai yra belenkiek prirašyta ir nuotraukų/video visur pilna? Visi žino, kaip atrodo Pripetė dabar. Net per Google Street View galima pažiūrėti miestą. Tiesa, nieko labai įdomaus nepamatysit, nes visus pastatus labai užgožia užžėlę medžiai.

Neseniai, beiškodamas ko nors įdomaus apie Pripetę, radau YouTube kanalą su vaizdais iš Pripetės avarijos metu arba iškart po avarijos – dar tvarkingas tik prieš mėnesį apleistas miestas, vienetai gyventojų grįžta pasiimti savo daiktų (jeigu galima išsinešti iš zonos juos) ir panašiai. Vaizdai kalba patys už save, tai labai nekomentuosiu.

Visi video rusų kalba, bet dauguma turi anglų subtitrus.

Pripetės gyventojas, kuriam leido pasiimti keletą savo daiktų iš namų…

Likvidatoriai

Visiems gerai pažįstamas atrakcionų parkas, kuris turėjo būti atvertas lankytojams gegužės 1 dieną…

Tyla ir tuštuma mieste

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Dienos akcijos | Dovanos | Nuolaidos
Eiti prie įrankių juostos