Norit saugesnių gatvių? Gal pradėkit nuo savęs?

Kaskart viešoje erdvėje pasirodžius straipsniams apie tai, kad nutiko baisi avarija, arba koks nors dalbajobas įlėkė į stotelę, arba buvo partrenktas pėstysis – kyla diskusijos, kad nėra eismo kultūros, visi laksto ir nėra tvarkos. Atsiranda ir tokių protiškai atsilikusių, kurie kaltina patį pėsčiąjį, kuris buvo partrenktas, o vargšui vairuotojui sugadintas gyvenimas. Su tokiais nėra ką diskutuot, jie tiesiog durniai.

Aš sutinku, pas mus nėra nei eismo kultūros, nei juolab kažkokios normalios eismo kontrolės. Visi laksto, visi kažkur skuba, nachališkai lenda, užkerta kelią, nepaiso KET. O net jei ir atsiranda kas nors, kas vairuoja tvarkingai, tai greitai praranda motyvaciją ir norą tą daryti, nes nu juk visi taip važiuoja, tai ir aš su srautu +25km/h varau. Arba dar sako, kad visą laiką pypsina ir šviesom mirksi. Tai yra nuodinga vairavimo aplinka, nes ji skatina agresiją ir savanaudiškumą. Niekas negalvoja apie kitus eismo dalyvius, o tik apie save. Kaip savo šikną greičiau atvežti namo apvažiuojant kamščius ir keikti visus kokie jie debilai, nemoka važiuot ir panašiai. Tokie nuo savęs nepradės, jiems tik kulka į galvą padės.

Aš jau gerus dvejus metus vairuoju tvarkingai. Jei ženklas 50, tai važiuoju 50. Jei 70 – tai 70 ir t.t. Aišku, atsiranda visokių degradų, kurie demonstratyviai lenkia ir užlenda prieš nosį arba sėdi ant šiknos. Bet pastebėjau, kad tvarkingas vairavimas veikia kitus eismo dalyvius – nelenkia, nors galėtų. Aš važiuoju leistinu greičiu -> už manęs važiuoja leistinu greičiu (galbūt net ne savo noru, bet nelenkia) -> už jo važiuoja leistinu greičiu ir taip toliau. O kartais ir antra juosta važiuojantys automobiliai arba visai nelenkia arba važiuoja vos greičiau. Gal galvoja, kad aš nežymėtas policijos automobilis? Taigi, man važiuojant tvarkingai bent 3-4 mašinos už manęs kurį laiką važiuoja tvarkingai. Reiškia gatvėje jau yra šiek tiek saugiau.

O dabar įsivaizduokit, jei tvarkingai vairuojančių būtų daugiau. Manau tada srauto greitis daugmaž atitiktų maksimaliai leidžiamą. Vairuotojai galbūt suprastų, kad skubėt nėra kur, nes prieky vistiek dega raudonas šviesoforas ir įsibėgėjus staigiai stabdyti ir būti pirmam prie sankryžos nieko nereiškia. Visi pradėtų vairuoti tvarkingai ir kelių gaidžiams tiesiog nebūtų vietos lakstyti. Bet čia jau greičiausiai utopija.

Ką galėtų valdžios institucijos daryti, kad eismas taptų saugesnis? Padaryti nuosavą automobilį kiek įmanoma nepatogiu keliavimo būdu, bet padaryti labiau prieinamus ir greitesnius kitus keliavimo būdus – viešasis transportas, dviratis, paspirtukai, ėjimas.

  • Jeigu kelionė viešuoju transportu trunka 45min, o automobiliu – 15min, tai žinoma, kad dauguma rinksis automobilį.
  • Jeigu viešasis stovi tame pačiame kamštyje su automobiliais – kokia prasmė jį rinktis.
  • Viešojo transporto juostos turėtų būti kiekvienoje gatvėje. O kai kurios gatvės visiškai atiduotos viešajam transportui.
  • Dviračių infrastruktūra turėtų būti patogi ir greitesnė už automobilį – platus dvirtakių tinklas, tik dviračiams ir viešajam transportui skirtos juostos, didelės dviračių saugojimo aikštelės.
  • Pėsčiųjų infrastruktūra turi būti sutvarkyta taip, kad ja būtų malonu, saugu ir patogu vaikščioti niekur nesutinkant automobilio.
  • Turėtų atsirasti daugiau gatvių be automobilių arba shared space tipo gatvių.
  • Senos gatvės turėtų būti rekonstruojamos, o naujos statomos pasitelkiant eismo raminimo priemones.
  • Apskritai, kelionė automobiliu turi užimti daugiau laiko negu kitais keliavimo būdais. Žmonės įsivertinę, kad viešuoju, dviračiu ar net pėsčiomis yra greičiau – būtent taip ir keliaus. Gatvėse bus mažiau mašinų, todėl net užkietėję automobilistai pajus naudą – bus mažiau kamščių.

Tik tuomet sumažės gatvėse automobilių, o tai reiškia, kad gatvės taps saugesnės bei patogesnės visiems.

O kadangi nemanau, kad greitu metu pas mus bus įgyvendinta kažkas panašaus, todėl pradėkim nuo savęs. Jeigu vairuojate – rodykite pavyzdį savo vaikams kaip tvarkingai tai daryti. Nes jei tėvas ar mama debilė ir laksto kaip beprotė ir parkuojasi kur papuolą – vaikas darys tą patį, nes jam nuo mažens toks elgesys atrodys normalus ir įprastas. Jeigu nėra būtinybės vairuoti – paspirtukas, dviratis ar tiesiog pasivaikščiojimas yra puiki alternatyva. O dar ir sveika.

Po to, kai sugalvosiu, kur laikyti dviratį, kad jo nepavogtų, naudosiu jį kasdienėms kelionėms į darbą.

Dienos akcijos | Dovanos | Nuolaidos
Eiti prie įrankių juostos