Lenkai Lietuvoje, ar lietuviai Lenkijoje?

http://www.respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/lietuvos_politika/vtomasevskis_lietuviai_turi_integruotis_o_ne_mes/

respublika.lt nuotrauka

Šiandien perskaičiau strapsnį, kuriame „puikiai“ pasireiškė V.Tomaševskis (taip taip, tavo pavardę parašiau lietuviškai). Ir tai, neslepiant visų jausmų, mane pritrenkė nokautu. Trumpai tariant, europarlamentaras, atstovaujantis Lietuvai (!) atvirai skelbia, esą Vilnius (gal net ir visa Lietuva) yra istorinis lenkų kraštas.

Iš anksto noriu pasakyti, jog turiu draugų lenkų ir nieko prieš juos neturiu. Tačiau šitas individas…stebina savo proto galiom.

Taigi. Visų pirma, paskaičius straipsnį, jau piktį kelia šio žmogaus (atleiskit, vardu nevadinsiu, ranka nekyla) intonacija kalbant su žurnalistais. Piktas kaip širšė. Gal kas jam nedavė pavalgyti ar šiaip nuo vaikystės toks yra? Jeigu jau esi tokias aukštas pareigas užimantis žmogus, tai ir kalbėk žmoniškai, kaip pridera. O dabar atrodo lyg kiemo vaikai būtų atėmę kibirėlį ir dabar piktas ant viso pasaulio. Negerai, negerai.

Antra, jo pareiškimai. Taip, kiekvienas žmogus pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją turi teisę laisvai reiškti įsitikinimus. Kodėl gi ne, jei man ne prie širdies demoktratija, aš to neslepiu. Bet tai turi būti kažkokios tai ribos tokiai teisei? Panašiai, jog žmogus (bet koks) pareišktų, jog jam prie širdies nacių ideologija. Šovinizmas ir „savų“ žemių paėmimas. Panašiai ir dabar. Lenkų tauta iškeliama nors ir ne daug, bet aukščiau lietuvių tautos tokiais pasakymais: „Tai jūs turite šitame krašte integruotis, nes jūs čia atvažiavote. Jūsų protėviai turi čia integruotis. O mes neturime integruotis. Čia mūsų žemė. Nueikite Vilniuje į senas kapines – vien lenkiškos pavardės.“ Tiesa, grubią klaidą padarė ponaitis. Protėviai nebegali integruotis, jie mirę. O žemė yra LR arba privačių asmenų nuosavybė. Taip kad, vėl prašovei. O jei kalbėti rimtai, tai kas būtų jei dabar visi pradėtų vadovautis istorija ir kiekviena valstybė mėtytų pasisakymus, kad neva čia jų žemė? (retorinis) Ech, didelė Lietuvėlė pataptų. Tada lygiai taip pat lietuviai, gyvenantys Suvalkų rajone, gali mėtytis tokiais pačiais pareiškimais, kad čia lietuvių žemė. Tik kažkodėl tyli. Tiesa, nesidomėjau, Lenkijoje yra lietuvių tautybės žmonių, užimančių panašiais pareigas?

O ir dar, žmogau, vadovautis istorija yra beprasmiška. Ir kapstytis joje taip pat. Istorija yra iškraipoma pagal kiekvienos valstybės norus. Visi mes žinom, kad Vilnius įkurtas Gedimino, o Lenkijoje kalama į galvą, jog Vilnius nuo senų senovės yra Lenkijos dalis. Ir tai tiesa. Taip pat, ponaičio pareiškimas dėl lenkiškų kapinių – tėra politinių įvykių padarinys. ATR, 40 metų lietuviškos spaudos draudimas, Vilniaus krašto polonizavimas. Tiesa, apie ATR, jos laikais, antroje jos gyvavimo pusėje, tokia valstybė kaip Lietuva išvis nebuvo minima. Ir mes dėl to nekeliam skandalo. Nors lygiai taip pat galima, tačiau tai beprasmiška.

„Aš manau, mes gyvename ne bolševikinėje šalyje.“ Šito pasisakymo, atvirai pasakius, visiškai nesuprantu. Prie ko čia Lietuva ir bolševikai? Dėl asimiliacijos? Nors…dėl kokios asimiliacijos? Asimiliacija – procesas, kurio metu mažuma palaipsniui perima dominuojančios kultūros papročius ir elgesį (pagal Wikipedia). Lenkai perima mūsų papročius? Ne. O elgesį? Irgi turbūt ne. Tai kokia čia asimiliacija? Tai, kad gyvendami Lietuvoje išmoks lietuvių kalbą yra asimiliacija? O kas trukdo jiems ir toliau tarpusavy, mokykloje bendrauti gimtąja kalba? Suprasčiau, jei lenkų kalba būtų uždrausta. Taip, tada tai asimiliacija. Bet dabar…blevyzgojimai. Aš, pavyzdžiui, įstaigose, įmonėse, parduotuvėse, ir panašiose vietose girdėti ir kalbėti lietuvių, o ne kita kalba. Vis tik, tai valstybinė kalba. O rašymas gatvių ir pavardžių lenkiškai…tai yra mažų mažiausiai nepagarba ne tik kalbai, bet ir valstybės piliečiams. Kaip jaustis ir skaityti pasą su lenkiška pavarde, jei aš jos nemoku perskaityti? ( vėl gi, retorinis).

Išvada.

Taigi, kokia visos šitos subjektyvios nuomonės esmė? Lenkai, kuriems aktuali yra ši tema, baikit putoti ir rėkti visam pasauliui, kad jūs esat asimiliuojami, diskriminuojami ir visaip kitaip -uojami. Gyvenat Lietuvoje ir taip puikiomis sąlygomis. Vis tik, esate svečiuose, o ne namie. Taip taip, SVE-ČIUO-SE. Gyvenat Lietuvos Respublikoje ir visiškai nesvarbu, ar tai BUVO lietuvių ar lenkų žemė. Dabar tai LR. Todėl būkit malonūs, priimkit taisykles, pagal kurias gyvenam visi. O Tomaševskiui…norėčiau jam į akis pasakyti koks jis bjaurus žmogus. Prezidentės vetoje svarstyčiau klausimą dėl pilietybės atėmimo arba bent jau nušalinimo nuo pareigų.

 

Paskelbta 2011-04-06 15:16 · Bardakas · Permalink
Kategorijos: Be kategorijos · Žymos: ,

Komentarų: 5

Prenumeruoti šio įrašo komentarų RSS srautą

 1. Parašė Jup126
  2011 rugsėjo 20 20:35
  Permalink

  Koks puikus straipsnis.Pritariu visu 100% :)

 2. Parašė koma
  2011 gegužės 6 0:01
  Permalink

  Laba diena, esu Lietuvos Lenke ir pati nepripazystu tokio Tomasevskio. Nei mano seimoj, nei draugai – nieks nesijaucia Lietuvoj diskriminuojamas. Noriu pasakyt kad nesuprantu is kur jis ima tuos apgailetinus lenkus kurie jaucias diskriminuojami del to kas man asmeniskai visiskai vienodai. Lietuvoj sakykim gyvena 60% Lenku (nesigylinu i procentus realybej bet tarkim), 30 procentu nenori keist savo pavardziu i lenkiskas, 20 susilaiko nes jiem vienodai, 5 pocentai nesvarbu kokia kalba pavardes rasos vienodai ir tie 5 % atsiprasant issisokeliu, kurie gadina apskritai nuomone apie lietuvos lenkus ir saukia visa gerkle kad musu daug ir mums priklauso. Cia net nereikia gylintis i teises, istorija ir pan. uztenka padaryt apklausa tarp tu paciu Lenku. tas pats su tais uzrasais lenku kalba. nu kam jie reikalingi? Turistams is Lenkijos nebent.
  O kas mane sukrete labiausiai tai Lietuvos jaunimo poziuris i visa tai. Dabar visuose forumuose Lietuviai nezinantis kas prie ko sneka tokias nesamones apie Lenkus, Lietuvos Lenkus. Kad vaziuotu i Lenkija, kad jie tokie ir anokie. Geda uz tokius Lietuvos Lenkus kaip Tomasevskis ir uz tokius Lietuvius kaip pasitaiko jaunimas.

  • Profilio nuotrauka (Bardakas) Parašė Bardakas
   2011 gegužės 6 15:30
   Permalink

   Būtent, kad lenkai ir nėra diskriminuojami. Jiems greičiausiai net geriausios sąlygos sukurtos gyventi, mokytis Lietuvoje, bet esmė ne tame.
   Tomaševskis greičiausiai tuos penkis procentus lenkų ima iš kokių nors mažų miestelių/kaimų, jiems dar truputį pakabina makaronų, ir vuolia! Galima taip sakant daryti revoliucija.
   O Lietuvos jaunimas irgi „geras“. Dažniausiai tai yra su praplautom nuo televizijos ir panašių briedų smegenim vaikigaliai, kurie visiškai nesiorientuoja pasaulyje, Lietuva – lietuviams mėgstamiausias žodžių junginys. Arba Vyrenės kartos jaunimas, su kuriam nesvarbu, kas – svarbu pašūkauti. Turėtų bent argumentuotą nuomonę suprasčiau, bet dabar…
   P.s. lenkų Lietuvoje pagal 2009 duomenis – 6,1% : )

 3. Parašė Lauris
  2011 balandžio 29 12:09
  Permalink

  Šaunu, geras staripsnis, aš taip pat manau, kad tokius „tomaševskius“ reikia šalinti ar bent jau pastatyti į vietą, niekur kitur pasaulyje nėra taip lenkų mažumai gerai kaip Lietuvoje, o tie dar skundžias, taip išeina, kad perdaug pas mus tos laisvės suteikta šiai lenkų mažumai, reikėtų, kad prezidentė ar mūsų valdios žmonės labiau atsižvelgtų į tokias „tomaševskių“ provokacijas, ir nenuolaidžiautų, bei nepataikautų jiems. (Na čia mano nuomonė).

 4. Parašė Giros draugas
  2011 balandžio 25 12:45
  Permalink

  Nu bet škės, kokiu idiotu gali būti (kalbu apie Tomašveskjvjijbybivj).. Išvis, jau tiek išpindėjusi tauta, kad šakės. Turi daugiau žemių ir ką, jiems neužtenka vietos visiems pšekams sutalpint? Atvaro pas mus ir verkia, kad jiems čia blogai mokytis daugybėje mokylų. (Autoriaus red.)

Prenumeruoti šio įrašo komentarų RSS srautą