Kaip gimsta akiniai

Praeitą kartą rašiau apie tai, kaip reikia tinkamai prižiūrėti akinius. Šiandien papasakosiu kaip gimsta akiniai.

 • Viskas prasideda nuo to, kai jūs ateinate su savo receptu į optiką arba tikrinatės regėjimą vietoje. Išsirenkate rėmelį, išsirenkate lęšius, užsakymas suvedamas ir nukeliauja pas optiką.

glasses-prescription

 • Jeigu dioptrijos yra nesudėtingos ir lęšiai yra vietoje užsakymas  pradedamas gaminti nedelsiant. Jeigu yra sudėtingos dioptrijos, užsakytos specialios dangos, fotochrominiai ar tonuoti lęšiai ir panašiai – tuomet tokie lęšiai yra užsakomi iš gamintojo ir tenka laukti nuo dviejų iki keturių savaičių.

Pereikim prie gamybos

Akinių gamybai naudojamos dvejos staklės:
Tracer – skaneris, kuris nuskaito rėmelio formą , išlinkimus ir sukuria 2D vaizdą ekrane. (žiūrėti vaizdo įrašą)
Edger – lęšių pjovimo staklės.

 • Viskas prasideda nuo to, jog rėmelis įdedamas į tracer’į ir nuskaitoma jo forma.
 • Kol nuskaitomas rėmelis, automatinio dioptimetro pagalba yra randamas kiekvieno lęšio optinis centras (dažniausiai būna per vidurį lęšio). Jeigu lęšiai astigmatiniai – su cilindru – nustatomas cilindro kampas laipsniais. Apie astigmatizmą ir astigmatinius lęšius plačiau čia.
 • Baigus skenuoti rėmelį ekrane pasirodo 2D formos vaizdas. Suvedamas atstumas tarp vyzdžių (PD) kiekvienai akiai atskirai. Pvz., jei PD 64, tai vedama 32 ir 32, jeigu nenurodyta gydytojo kitaip. Tuomet įvedamas vyzdžio aukštis nuo rėmelio apačios. Lęšio optinis centras turi sutapti su vyzdžiu. Ekrane tai atrodo maždaug taip:

Centering-Aid-Screen

 • Balti kontūrai – rėmelio forma, juodi – lęšio kraštai. Rėmelio kontūrai turi tilpti į lęšio kontūrus. Priešingu atveju pjovimas neįmanomas, reikia didesnio lęšio.
 • Standartiniai minusiniai lęšiai dažniausiai būna didesnio diametro, todėl problemų su netilpimu nebūna. Pliusiniai lęšiai būna mažesnio diametro, todėl dažnai susiduriama su tuo, jog jie netelpa. Tokiu atveju tenka užsakinėti didesnio diametro lęšius.
 • Viską išcentravę ir jeigu mūsų lęšiai telpa – klijuojame lipduką su blokeriu. Susitvarkę su dešine akimi, su kaire pakartojam tą pačią procedūrą.
Taip atrodo lęšis su priklijuotu blokeriu.

Toliau keliaujame prie pjovimo stalkių

 • Pjovimo stakles sudaro pjovimo diskai – pjovimui, poliravimui, faseto pjovimui; diskelis griovelio pjovimui ir grąžtas skylutėms gręžti berėmiams akiniams.
  Fasetas – tai V formos iškilimas ant lęšio kurio pagalba lęšis laikosi plastikiniame ir metaliniame rėmelyje. Griovelis yra pjaunamas kai rėmelis yra su valu. Valas įsistato į griovelį ir tempimo jėga laiko lęšį rėmelyje.
  Kairėje ir per vidurį fasetas, dešinėje – griovelis.

bevel

 • Lęšis blokerio pagalba įstatomas į vietą. Tuomet dar vienas skeneris esantis pjovimo staklėse nuskenuoja lęšį ir parodo storiausias, ploniausias vietas ir visus linkius. Sujungus duomenis iš tracer’io ir edger’io parodomas 3D lęšio vaizdas dvimatėje erdvėje. To vaizdo pagalba galima reguliuot milimetro tikslumu, kurioj vietoj pjauti fasetą, kad geriausiai atitiktų rėmelio formą ir išgaubimus. Tas ypač aktualu didelėms pliusinėms bei minusinėms dioptrijoms. Visas pjovimo procesas:

 • Vanduo purškiamas tam, jog nekiltų dulkių debesis ir tam, jog lęšis neperkaistų.
 • Paskui rankiniu būdu yra nušlifuojami lęšio aštrūs kraštai.
 • Išpjautas lęšis dedamas į rėmą. Jeigu per didelis – tuomet lęšio dydis mažinamas tol, kol idealiai telpa į rėmą. Jeigu viskas tvarkoj – pjaunamas antras lęšis.

Užbaigimas

 • Kai abu lęšiai yra įdėti į rėmelį belieka sutvarkyti rėmelį. Jis yra lyginamas, tiesinamas, tvarkomas taip, kad būtų simetriškas. Metaliniai rėmeliai lankstomi ranka ir tam skirtomis replėmis, plastikiniai pašildomi karšto oro fenu ir tada lankstomi ranka. Jeigu reikia rėmelis būna dar individualiai pritaikomas klientui.
 • Apžiūrimi lęšiai, ar ne nėra įbrėžimų ir kitų defektų.
 • Pagaminti akiniai sutikrinami su receptų ar viskas sutampa. Jeigu sutampa jie išvalomi ir atiduodami klientui.

Įgudusiam meistrui pagaminti vienus akinius užtrunka apie 15 minučių. Per darbo dieną vienas optikas gali pagaminti nuo 30 iki 50 akinių. Nuo recepto sudėtingumo ir nuo rėmelio tipo pagaminimo laikas gali pailgėti iki kelių valandų. Daugiausiai laiko užima pagaminti berėmius akinius.

P.s. Kiekviena įmonė turi savo standartus, savo darbo metodus todėl nėra tik taip, kaip aš aprašiau.

Pabaigai keli vaizdo įrašai, kurie, manau turėtų būti įdomūs.

Kaip gaminami metaliniai rėmeliai

Kaip gaminami plastikiniai rėmeliai

Akinių gamyba realiu laiku

Kaip gaminami lęšiai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Dienos akcijos | Dovanos | Nuolaidos
Eiti prie įrankių juostos