Džiaugiuosi vairuotojų kultūra

Kiekvienais metais atėjus rudeniui gatvėse žymiai padaugėja automobilių. Rugsėjis yra tas metas, kuomet atsiskleidžia visa Vilniaus vairuotojų vairavimo kultūra, kuria šiandien ir noriu pasidžiaugti.

1) Visi vairuoja atsargiai ir tvarkingai. Žinoma, kitaip labai ir nepavairuosi, kai stovi kamštyje ir valandą laiko išvis niekur nevažiuoji. Niekas nebando užlįsti, neblokuoja sankryžų, vieni kitus mandagiai praleidžia, niekas niekur neskuba ir nebando pravažiuoti sankryžą per raudoną traiškydamas pėsčiuosius.

2) Niekas neviršija greičio. Vėlgi, negali viršyti greičio, jeigu stovi kamštyje ir niekur nevažiuoji. Bet kai kamštis baigiasi arba važiuojama ne piko metu, tai visi pavyzdingai laikosi greičio ženklų ir niekur nelekia, neskuba. Kadangi visi važiuoja tik leistinu greičiu, tai niekas nesėdi metro atstumu ant šiknos ir nemirksi šviesom.

3) Visi parkuojasi ypatingai tvarkingai, ypač prie darželių ir mokyklų. Šaligatviai visiškai neužstatomi ir jais gali laisvai be kliūčių vaikščioti pėstieji, ypač tėvai su vežimėliais. Prie darželių nebeliko chaoso, kamščių ir grūsčių, nes atvežę vaikus į darželį ar mokyklą tėvai mašiną palieka tolėliau arba atveda vaikus pėsčiomis, arba vaikai išvis patys ateina.

4) Nebeliko gatvėse debilų, kurie įsivaizduoja, kad yra lenktynių trasoje ir įsibėgėja iki 100km/h, nardo tarp mašinų, o eismo juostą kamštyje 50 metrų atkarpoje pakeičia 5 kartus, nes ta kurioje jis važiuoja juda lėčiau nei šalia esanti.

5) Visi susikaupę stebi situaciją kelyje ir stebi kelio ženklus ir nenaudoja mobiliako prie vairo ir neskrolina fesibuko. Kadangi nieks neskrolina telefono ir nežioplinėja tai važiuoja tvarkingai ir gatvėse nėra anarchijos – kaip noriu taip važiuoju.

6) Ir dar daug daug kitų labai labai gerų dalykų.

O dabar laikas pabusti iš šio gražaus sapno ir viską tai ką aš parašiau apversti aukštyn kojom ir tada bus aišku, kokia eismo situacija yra mieste. O ji yra tragiška ir visiškai neprimena civilizuoto miesto. Tai labiau panašu į visišką eismo taisyklių ir kitų eismo dalyvių sąmoningą ignoravimą ir egocentrišką požiūrį į eismą apskritai.

Jau net nekalbu apie ženklų ir taisyklių visišką ignoravimą ir įsivaizdavimą, kad parkuotis galima visur: šalia kelio po ženklu draudžiančiu stovėti, ant šaligatvio (pohui tie pėstieji, gi gali apeiti, negi sunku), ant žolės, ir visur kitur, kur tik įmanoma užvažiuoti su mašina. Vienintelė kliūtis – per aukšti bortai , akmenys, medžiai ar kita fizinė kliūtis.

Tai, kas vyksta prie mokyklų ir darželių išvis yra tragedija. Kiekvieno supertėvelio ar supermamytės pareiga yra savo supervaikelį atvežti kaip įmanoma arčiau ugdymo įstaigos. Pageidautina, kad nuo mašinos iki durų reiktų eiti ne daugiau 10 metrų. Kas iš to gaunasi? Jau kiemuose susidaro kamščiai, o visos gatvės ir šaligatviai užstatomi taip, kad jautiesi automobilių turguje vaikščiodamas tarp visur suparkuotų trantų. Turbūt tokie supertėveliai pageidautų, kad prie kiekvieno darželio ar mokyklos būtų drive-in’as, kuriame ryte privažiavęs išmeti vaiką pro langą, o vakare pasiimi. Gal tėvai įsivaizduoja, kad jų vaikai kažkokie neįgalūs, negali patys paeiti ir juos būtina atvežti iki durų? Arba tėvams patiems sunku pasistatyti mašiną toliau ir tuos keliasdešimt ar net neduokdieve kelis šimtus metrų paeiti iki įstaigos. Taip ir išauga išlepusių ir nesavarankiškų pizdukų karta.

Greičio viršijimas, pavojingi ir staigūs manevrai, visiškas kitų eismo dalyvių negerbimas, pavojingų situacijų sukelimas, kamščių lenkimas per A juostas ir užlindimas į kamščio pradžią, saugaus atstumo nesilaikymas, blaškymasis tarp juostų, telefono naudojimas už vairo ir išvis eismo kultūros nebūvimas – visa tai daugeliui yra normalu ir priimtina. Net neįsivaizduoja, kad eismas gali vyksti kitaip, civilizuotai.

Iš dalies tai yra eismo priežiūros įstaigų kaltė, nes nevyksta jokia eismo kontrolė. Absoliučiai. Aš jau gal pusantų metų važinėju vienu maršrutu iš darbo ir į darbą ir per visą tą laiką nei karto nemačiau policijos ekipažo prižiūrinčio eismą, ar reido ar dar ko nors. Nieko. Visiškai nieko. Jeigu niekas neprižiūri, galima nepaisyti KET, nes vistiek nieks baudos neišrašys. Ir taip iki vos ne anarchiško lygio, kur kas nori, tas tą daro. Vistiek niekas nebaudžia.

Iš kitos pusės prie visos šios situacijos prisideda ir vairuotojų sąmoningumas, kuris yra mažas. Toks visiškai miniatiūrinis. Per mikroskopą įžiūrimas. Pas tūlą lietuvį vairuotoją nėra visiškai jokio supratimo apie eismo saugumą ir savitarpio pagarbą. Yra tik jis, o visi aplink gaidžiai, kurie trukdo jam važiuot. Nenustebčiau, jeigu su tokiu požiūriu vairuotojai dirba ir policijoje, kurie patys vairuoja toli graži ne pagal KET. Taip gaunasi, kad policijoje, kuri turėtų prižiūrėti eismo tvarką, dirba tie, kurie nesilaiko KET, todėl jie eismo kontrolės ir nedaro, nes jiems tai atrodo normalus eismas. Ne kartą teko matyti kaip policijos automobiliai nardo tarp juostų, viršija greitį ir vairuoja kaip dauguma. Ir visa tai be švyturėlių. Tai kaip ir viskas aišku tada.

Mano svajonė, kad pas mus eismo kultūra ir priežiūra būtų kaip civilizuotose valstybėse: Skandinavijoje, Vokietijoje ir panašiai. Valstybėse, kur jeigu ženklas nurodo 30km/h tai ir važiuoji 30km/h, kitaip kelių šimtų ar net tūkstančių baudelė laukia. Abejoju, kad to sulauksiu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Dienos akcijos | Dovanos | Nuolaidos
Eiti prie įrankių juostos