Antiskiepininkai ir plokščiažemininkai

Iš karto noriu įspėti – tai nėra mokslinis, tiriamasis ar dar koks nors ką nors įrodantis straipsnis. Tai yra susidariusi mano asmeninė nuomonė ir požiūris į šiuos dalykus.

Viešoj erdvėj ir atvirose grupėse dažnai tenka matyti tiek vienų tiek kitų pasisakymus ir pastebėjau labai daug panašumų tarp dviejų šių grupių, todėl tiesiog nusprendžiau jas subjektyviai palyginti.

Aš pats nei palaikau šias grupes, nei bandau būti teisybės įrodytoju. Man šios grupės netrukdo, tegul jos egzistuoja ir verda savose sultyse su savo konspiracijom. Iki tol, kol nepradeda kenkti likusiai visuomenės daliai. Vieni šiaip bando paneigti šimtų metų mokslo ir atradimų, kiti daro tą patį, tačiau pasiekę tam tikrą lygį, gali tapti grėsme visuomenei.

1659722_1

Aš puikiai suprantu šitų dviejų visuomenės grupių požiūrius – jie dalinasi savo žiniom apie tai, kas jų nuomone yra kenksminga, neteisinga, meluojama, slepiama, taip pat dalinasi patarimais, nuomonėm ir patirtim. Viskas tvarkoj. Dauguma grupių ir yra skirtos aptarinėti dalykam. Tebūnie. Visokių yra, visokių reikia. Aš jau įsivaizduoju, kaip kas nors prijaučiantis šioms grupėms, skaito tai ir galvoja kaip man praplautos smegenys ir kaip valdžia mane užverbavo, kaip aš remiu farmafijai, ar aklai tikiu NASA melu. Jūsų teisė galvot kaip jūs norit. Mano teisė apie jus galvot kaip aš noriu.

15ce6af62dbe63aa413806615a2394cd

Kaip ir minėjau prieš tai, apie šių grupių veiklą nesiplėsiu (kol kas), mano noras yra tik palyginti šias grupes, kuom jos yra panašios.

Neigimas

Ką pastebėjau, pagrindinis abiejų šių grupių įrankis yra visko neigimas. Neigiami fizikos ir gamtos dėsniai, moksliniai faktai, medicininiai faktai ir praktika. Trumpai tariant, neigiama viskas, kas yra įrodyta ir moksliškai patvirtinta. Kuo faktas labiau patvirtintas, tuo labiau jis neigiamas.

Pvz., „Skiepai sukelia autizmą, vėžį ar dar kokią nors ligą“ arba paprasčiausiai „žemė nėra apvali, nes nėra.

Reikalavimas pateikti įrodymus

Kitas bendras bruožas – norint abi grupes įtikinti, kad yra priešingai, nei jos teigia, grupės reikalauja pateikti įrodymus iš patikimų šaltinių arba labai labai stiprius įrodymus. Problema tame, kad ir kokius įrodymus pateiktumėte, vistiek jie bus atmesti ir laikomi netinkamais, nes jie tiesiog nenori priimti tiesos. Čia ir pereinam prie trečiojo punkto

Savo tiesos sukūrimas

Tokių grupių žmonės dažniausiai skaito taip vadinamą alternatyvią literatūrą. Jų kalba – nupirka ir melą skleidžianti literatūra. Jų literatūra yra teisingiausia, ji viską įrodo, ji yra parašyta sąžiningų žmonių, kurių niekas nepapirko ir t.t. Iš tiesų, tai yra paprasčiausia ezoterika ir konspiracija. Faktai ir skaičiai surašomi taip, kad atitiktų atitinkamos grupės pažiūras. Taip pat yra sukuriami visiškai su realybe prasilenkiantys faktai ir pateikiami kaip tiesa.

Čia, čia, čia, čia ir čia. Ir daug daug daug kitų panašių. Ai, ir man labiausiai patikęs – čia. Beje, šiame puslapyje galite įsigyti energetinių skydų ir apsauginių ekranų sukūrimo paslaugą. Tik 30 euriukų.
O taip pat čia.

Pvz.: „Vakcinacija – vienintelė ir labiausiai paplitusi kūdikių mirčių priežastis.“ arba „žemė yra plokščia, nes horizontas yra tiesus.

Savo tiesos iškėlimas virš kitų

Trumpai tariant, tik mes esame protingi ir apsiskaitę ir suprantam kaip mus apgaudinėja, o visi kiti yra durniai ir neišmanėliai. Simboliška, tačiau šitas punktas atitinką kelis sektų požymius – „organizacija pabrėžia savo išskirtinumą likusios žmonijos atžvilgiu, laiko save pranašesniais“ ir „organizacija turi „mes“ prieš „juos“ mentalitetą, supriešindama savo narius su likusia visuomene. Jei organizacija žinoma visuomenėje ir turi neigiamą įvaizdį, tai aiškinama likusios visuomenės (ar valdžios, verslo etc.) sąmokslu prieš ją dėl savanaudiškų interesų.“ (Wikipedia) Taip, šios dvi grupės nėra uždaros organizacijos ir pagrįstos religiniais motyvais kaip sektos, tačiau sutapimas įdomus. Grupės savo tiesą kartoja taip dažnai ir gausiai, kad ir nenorėdamas gali pradėti tikėti tuo, ką jie sako. Kažkada žiūrėjau dokumentiką apie Šiaurės Korėją ir pastoviai visur skelbiamą ir rodomą propagandą. Žurnalistas, kuris sukūrė tą dokumentiką prabuvo tik savaitę ten, bet nuo propagandos gausos buvo bepradėjęs tikėti tuo, kas sakoma. Taip pat ir čia – kuo daugiau kartoji savo tiesą, tuo labiau ja visi tiki. Atsiradus grupėje naujiems nariams ir abejojantiems savo sprendimais ir mąstymu, grupė staigiai pakeičia pasimetusio žmogaus nuomonę į „teisingą“.

Visi meluoja, visi parsidavę

Vienintelis būdas įtikinti kitus savo skleidžiama tiesa – neigti tiesą ir priversti patikėti, kodėl ta tiesa yra neteisinga ir kodėl kita tiesa yra teisinga. Šis punktas glaudžiai susijęs su jau prieš tai išsakytais. Šis punktas yra būdas pasiekti kitiems punktams. Dažniausiai yra sakoma, kad visi meluoja, ypač valdžia, farmacija, NASA, ir kitos panašios ir valstybinės institucijos. Kadangi daugumoje valstybių valdžia yra vertinama įvairiai, o dažniausiai neigiamai, todėl argumentas, kad valdžia meluoja ir viską slepia nuo paprastų žmonių skamba įtikinamai. Farmacijos pramonė irgi vertinama nevienareikšmiškai, todėl yra lengva įtikinti, kad ir ši pramonė yra nešvari ir suinteresuota tik nužudyti žmones.

Diskusijos be argumentų

Jeigu pradedi diskusiją apie tai, kodėl skiepai kenkia arba kodėl žemė plokščia, tai susilauki daugybę komentarų, jog esi neišmanėlis, kad tokių dalykų klausi, tai yra savaime suprantami ir neginčijami faktai ir vieninteliai argumentai yra tos pačios frazės, kurias naudoja visur ir visada. O jei paprašai šaltinių, gauni tuos pačius puslapius ir „mokslines studijas“, kurias trumpai paminėjau šiek tiek anksčiau. O jei suabejoji šaltiniais, tai tau į veidą tėškiama kad skiepai yra nuodai/žemė yra plokščia ir tiesiog turi priimti tai kaip tiesą.

 Pabaiga

Šios dvi grupės yra, turbūt, vienos didžiausių ir populiariausių pasaulyje šiuo metu. Tarp jų labai daug panašumų, tačiau yra ir skirtumų – vieni šiaip bando įrodyti savo tiesą, o kiti be savo tiesos įrodinėjimo dar yra ir žalingi visuomenei. Deja, bet skiepų nuo durnumo turbūt niekada neišras.

Ciniškas Chirurgas įrašai apie anti-vax judėjimą – pirmas ir antras.

Jeigu skiepijatės, tai žinote kodėl tai darote ir kuom tai gerai. Jeigu jūs antivaxxer’is – jums jau niekas nepadės.

Taip pat siūlau pažiūrėti šį bičą ir kaip jis trolina plokščiažemininkus paneigdamas kiekvieną jų „teoriją“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Dienos akcijos | Dovanos | Nuolaidos
Eiti prie įrankių juostos